Wykłady z Ciekawej Chemii na Wydziale Chemii UW

Zapraszamy na wykłady z ciekawej chemii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wykłady rozpoczynają się o godz. 16.00 w Auli Wydziału Chemii UW, ul. Pasteura 1. Wstęp wolny!

 • 16.11.2017
  „Klocki LEGO w skali nano czyli samoorganizujące się polimery i ciekłe kryształy”
  dr Paweł Majewski
 • 14.12.2017
  „Podglądanie nanoświata – tańczące nanocząstki”
  dr Wiktor Lewandowski
 • 11.01.2018
  „Lepsze znane zło… czyli ocena rzeczywistego skażenia środowiska”
  dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga
 • 22.02.2018
  „Nanostrukturalne układy katalityczne do konwersji CO2: generowanie prostych paliw i związków chemicznych”
  prof. dr hab. Paweł Kulesza, dr hab. Iwona Rutkowska
 • 15.03.2018
  „Modelowanie komputerowe cząsteczek chemicznych i biologicznych”
  prof. dr hab. Sławomir Filipek
 • 12.04.2018
  „Tajemnice spinów jądrowych”
  dr Piotr Garbacz

SKOŁOWANY WEEKEND NA POLITECHNICE WARSZAWSKIEJ

25 maja odbyły się na Politechnice Warszawskiej wykłady pod szyldem "Skołowanego Weekendu" Jak to można było przypuszczać, wielu uczniów Norwida zmobilizowało siły i wśród słuchaczy znalazła się spora nasza grupa. Nie wiem, czy wszyscy zgodzą się z moimi obserwacjami na temat wykładów, lecz myślę że raczej trafnie udało mi się ocenić przebieg całego wydarzenia. Bez dwóch zdań należy wystawić ocenę pozytywną jeżeli chodzi o organizację. Zajęcia odbywały się w 3 salach,  zawsze punktualnie według przejrzystego grafiku. Jedyne na co mógłbym narzekać to brak informacji dotyczących treści wykładu, czego skutkiem było czasami nie pokrywanie się moich oczekiwać z właściwym ich przebiegiem. Mówiąc o samych wykładach, chyba nie mam prawa wygłaszać prawomocnej opinii. Niewątpliwie wszystkie zostały przygotowane z poświęceniem i dużym nakładem wysiłku, mimo iż odniosłem wrażenie, że niektóre lepiej wykorzystały możliwość wciągnięcia słuchaczy w sam przebieg wykładu. Bardzo pozytywnym aspektem była również mała ekspozycja dotycząca ludzkiego ciała zaaranżowana na korytarzu. W krótkim czasie przerwy między jednym wykładem a drugim można się było dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na ten temat. Jak już mówiłem, ogólny bilans sobotniego wydarzenia jest chyba głównie kwestią odczuć i gustów.  Jednak prawie wszystkie rzeczy, które da się obiektywne ocenić organizatorzy zrealizowali bez zarzutów, a moje własne odczucia są jak najbardziej pozytywne.

Ostatnie "Szukanie Eisteina"

Po długim weekendzie czerwcowym OSTATNIE ZAJĘCIA Akademii Umysłów Ścisłych. Zaczniemy od zajęc z fizyki z doc. dr Jana Grabskiego o Kwantowej naturze światła
i materii (w Gmachu Fizyki, p. 2). Po południu dr inż. Zbigniew Dolecki zapozna nas
z Równowagami w roztworach elektrolitów na przykładzie wytrącania i rozpuszczania osadów (iloczyn rozpuszczalności) (w Gmachu Chemii, p.  211)

KOŁO CHEMICZNE WE ŚRODY

Koło chemiczne odbywa się we środy w sali chemicznej s. 112 od godziny 7:00. ZAPRASZAM

Geografia najpopularniejsza

Najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, należącym do grupy przedmiotów do wyboru, jest od lat geografia; w tym roku zdawało ją blisko 22 % abiturientów. Na drugim miejscu jest biologia. Pierwszy przedmiot humanistyczny dopiero na trzecim miejscu - to wiedza o społeczeństwie.

Rechno Warsztaty

Techno Warsztaty z chemii Kosmetycznej już w sobotę 18 maja!
603686_521312594570784_1173955464_n

Najwiekszy w tym roku wybuch na Słońcu!

Rozbłyski słoneczne powstają na Słońcu na skutek anihilacji zapętlonego pola magnetycznego. Podczas takiego wybuchu emitowane są ogromne ilości energii, zarówno w postaci fal elektromagnetycznych (o różnych długościach fali), jak i w postaci naładowanych cząstek. 3 maja o godzinie 4.17, kiedy tuż za wschodnim brzegiem tarczy naszej dziennej gwiazdy pojawił się wybuch klasy X1.7. Materia w nim wyrzucona nie trafi w Ziemię, lecz ma szanse dotrzeć do satelitów i teleskopu kosmicznego. Zderzenie naładowanych cząstek wyrzuconych ze Słońca z ziemskim polem magnetycznym najczęściej kończy się efektownymi zorzami polarnymi. W Polsce można było zobaczyć, mieniącą się tysiącami kolotów, zorzę polarną. To niezwykłe zjawisko dla naszego obszaru grograficznego. Widoczne jest tylko kilka razy w ciągu dziesięciolecia. Teraz mieliśmy szczęście oglądać je na Pomorzu, w Białymstoku, a nawet pod Lublinem.

Odkryto nowy gatunek ptaka sprzed 29 mln lat.

Nowy gatunek ptaka sprzed 29 mln lat odkrył pod Rzeszowem tamtejszy pasjonat paleontologii. Opis znaleziska, opracowany przez polskich naukowców, ukazał się właśnie w prestiżowym czasopiśmie "Journal of Ornithology". Resoviaornis jamrozi to nowo odkryty gatunek ptaka wróblowego (Passeriformes) żyjącego w okresie wczesnego oligocenu. Nazwa naszego okazu (Resoviaornis jamrozi) pochodzi od nazwy miasta, w pobliżu którego został znaleziony. Rzeszów po łacinie to Resovia, ptak po grecku to ornis oraz od nazwiska znalazcy - Albina Jamróza. Szczątki ptaka znalazłem na brzegu małego potoczku, który podmywał odkrywkę menilitowych łupków ? nawarstwień sprzed dziesiątek milionów lat. Ptak był wielkości dzisiejszej sikory modrej. Jego dziób wskazuje, że żywił się owadami lub owocami. Miał dosyć długie nogi i zapewne większość czasu spędzał na ziemi lub wśród gałęzi, a nie w powietrzu. Publikacja naukowców dostępna jest za darmo on-line na stronie wydawnictwa Springer.

Koniec zdjęć

400693_646688928681965_1442549145_nKręcenie filmów do podręcznika Edukacji dla Bezpieczeństwa XXI w. zakończone. Gratulujemy występu naszym Koleżankom i Kolegom. czekamy na premierę.

Szukamy Einsteina na Wydziale Mechatroniki

11 maja SZUKALIŚMY EINSTEINA. Tym razem spotkaliśmy się z fizyką ma Wydziale Mechatroniki. Zaczęliśmy od spotkania z dr inż. Pawłem Zabierowskim i przeprowadzimy pomiarów i symulacji ogniw słonecznych. Następnie doc. dr Piotr Kurek pokazał nam jak mierzyć widma energetyczne promieniowania gamma dla sodu i kobaltu.