Imagination in science - my own experience

Dnia 8 czerwca o godzinie 14.00 w sali audytoryjnej w Centrum Nauki Kopernik odbył się wykład tajwańskiego noblisty, profesora chemii Yuana T. Lee.

Yuan Tseh Lee nazywany jest Mozartem chemii. Do tej dziedziny nauki zapalił się po przeczytaniu bestsellerowej biografii Marii Skłodowskiej-Curie. Jednym z jego najwcześniejszych sukcesów naukowych było przekonanie nauczyciela geografii, że choć ćwiczenia rozwiązał w inny sposób, niż pokazany na lekcji, to otrzymał prawidłowy wynik. Zamiast zera dostał wtedy maksymalną liczbę punktów.

Urodził się na Tajwanie w 1937 roku. Po studiach wyjechał do USA, gdzie zrobił doktorat i zrobił błyskotliwą  karierę na czołowych amerykańskich uniwersytetach. W wieku 37 lat został profesorem, a w roku 1986 roku, jako pierwszy uczony z Tajwanu, dostał Nagrodę Nobla z chemii. Badał dynamikę reakcji chemicznych - jak one przebiegają w zalezności od wzajemnej prędkości molekuł, a także też ich położenia. Wciąż pracuje naukowo. W 1993 wrócił na Tajwan, gdzie przez wiele lat piastował stanowisko prezesa akademii nauk, zachęcając tajwańskich naukowców, by wracali i prowadzili badania w macierzystym kraju.

Pan profesor opowiedział nam o swojej ścieżce do Nagrody Nobla oraz podał nam "przepis na sukces".

 

Gabriel.