NOBEL z CHEMII i FIZYKI
Tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii podzieli między siebie trzech laureatów Richard F. Heck, Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki.
Zostali nagrodzeni za opracowanie metody polegającej na tworzeniu związków chemicznych na bazie węgla przy wykorzystaniu palladu, tak skomplikowanych jak te powstające w naturze. Metoda ta pozwoliła na tworzenie zaawansowanych leków i tworzyw sztucznych i podzespołów elektronicznych.By budować tak skomplikowane związki konieczne jest łączenie atomów węgla. Te jednak nie łatwo wchodzą ze sobą w reakcję. Pierwsze próby pobudzenia ich reaktywności pozwoliły jednak tworzyć tylko bardzo proste związki. Tworzenie bardziej skomplikowanych struktur chemicznych owocowało pojawieniem się ogromnej liczby niepożądanych produktów ubocznych.
Dopiero metoda opracowana przez Hecka, Negishi i Suzuki pozwoliła przezwyciężyć te problemy. Polega ona na tym, że atomy węgla łączą się na powierzchni atomu palladu co uruchamia reakcję chemiczną.
Tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali Andre Geim i Konstantin Novoselov, za wyizolowanie i odkrycie właściwości grafenu, jednoatomowej warstwy węgla. Materiału uważanego za następcę krzemu w elektronice. Grafen przewodzi prąd równie dobrze co miedź, ciepło znacznie lepiej niż jakikolwiek inny materiał. Jest ponadto wyjątkowo wytrzymały i niesłychanie gęsty. Nawet atomy helu uważane za najmniejsze wśród gazów nie są się w stanie przez niego przecisnąć. Grafen jest przy tym zupełnie przezroczysty. Grafen fascynował naukowców od lat, jednak wielu z nich wątpiło w możliwość wyizolowania go. Inni spekulowali, że w temperaturze pokojowej jednoatomowa warstwa węgla będzie ulegać fałdowaniu i zaginaniu. Eksperymenty Geima i Novoselova wykazały, że te obawy były nieuzasadnione.
Za www. newsweek.pl